ALC80E752DC063.pdf
| Series | ALC80 | ALC80 | ALC80 | ALC80 | ALC80 |
| ProductStatus | Active | Active | Active | Active | Active |
| Capacitance | 7500 µF | 7500 µF | 7500 µF | 7500 µF | 7500 µF |
| Tolerance | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% | ±20% |
| Voltage-Rated | 63 V | 63 V | 63 V | 63 V | 63 V |
| ESR(EquivalentSeriesResistance) | 53mOhm @ 100Hz | 53mOhm @ 100Hz | 53mOhm @ 100Hz | 53mOhm @ 100Hz | 53mOhm @ 100Hz |
| Polarization | Polar | Polar | Polar | Polar | Polar |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| RippleCurrent@LowFrequency | 5.9 A @ 100 Hz | 5.9 A @ 100 Hz | 5.9 A @ 100 Hz | 5.9 A @ 100 Hz | 5.9 A @ 100 Hz |
| RippleCurrent@HighFrequency | 7.97 A @ 10 kHz | 7.97 A @ 10 kHz | 7.97 A @ 10 kHz | 7.97 A @ 10 kHz | 7.97 A @ 10 kHz |
| Impedance | 41 mOhms | 41 mOhms | 41 mOhms | 41 mOhms | 41 mOhms |
| LeadSpacing | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) | 0.886 (22.50mm) |
| Size/Dimension | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) | 1.378 Dia (35.00mm) |
| Height-Seated(Max) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) | 1.457 (37.00mm) |