MPC8540PX533JB.pdf
| الصورة |
| المصنع | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. | NXP USA Inc. |
| Packaging | Tray | Tray | Tray | Tray | Tray |
| Series | MPC85xx | MPC85xx | MPC85xx | MPC85xx | MPC85xx |
| ProductStatus | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete | Obsolete |
| CoreProcessor | PowerPC e500 | PowerPC e500 | PowerPC e500 | PowerPC e500 | PowerPC e500 |
| Speed | 533MHz | 533MHz | 533MHz | 533MHz | 533MHz |
| Co-Processors/DSP | - | - | - | - | - |
| RAMControllers | DDR, SDRAM | DDR, SDRAM | DDR, SDRAM | DDR, SDRAM | DDR, SDRAM |
| GraphicsAcceleration | No | No | No | No | No |
| Display&InterfaceControllers | - | - | - | - | - |
| SATA | - | - | - | - | - |
| USB | - | - | - | - | - |
| Voltage-I/O | 2.5V, 3.3V | 2.5V, 3.3V | 2.5V, 3.3V | 2.5V, 3.3V | 2.5V, 3.3V |