RC0402F1051CS.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of RC0402F1051CS.
| Resistance | 1.05 kOhms | 1.05 kOhms | 1.05 kOhms | 1.05 kOhms | 1.05 kOhms |
| Tolerance | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% | ±1% |
| Power(Watts) | 0.03W, 1/32W | 0.03W, 1/32W | 0.03W, 1/32W | 0.03W, 1/32W | 0.03W, 1/32W |
| Composition | Thick Film | Thick Film | Thick Film | Thick Film | Thick Film |
| TemperatureCoefficient | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C | ±250ppm/°C |
| Ratings | - | - | - | - | - |
| Size/Dimension | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) | 0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm) |
| Height-Seated(Max) | 0.006 (0.15mm) | 0.006 (0.15mm) | 0.006 (0.15mm) | 0.006 (0.15mm) | 0.006 (0.15mm) |