STTH30RQ06G-TR.pdf
| الصورة |
| Series | ECOPACK® | ECOPACK® | ECOPACK® | ECOPACK® | ECOPACK® |
| RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS | RoHS |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Diode Type | Standard | Standard | Standard | Standard | Standard |
| Part Status | Active | Active | Active | Active | Active |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount | Surface Mount |
| Capacitance @ Vr, F | - | - | - | - | - |
| Reverse Recovery Time (trr) | 55 ns | 55 ns | 55 ns | 55 ns | 55 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 40 µA @ 600 V | 40 µA @ 600 V | 40 µA @ 600 V | 40 µA @ 600 V | 40 µA @ 600 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V | 600 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | 30A | 30A | 30A | 30A |
| Operating Temperature | 175°C (Max) | 175°C (Max) | 175°C (Max) | 175°C (Max) | 175°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2.95 V @ 30 A | 2.95 V @ 30 A | 2.95 V @ 30 A | 2.95 V @ 30 A | 2.95 V @ 30 A |