| الصورة |
| رقم الجزء | MPC745BVT300LE | MPC755BVT300LE | MPC755BRX350TE |
| المصنع | Freescale Semiconductor | Freescale Semiconductor | Freescale Semiconductor |
| Package/Case | 360-BCBGA, FCCBGA | 360-BCBGA, FCCBGA | 360-BCBGA, FCCBGA |
| Packaging | Bulk | Bulk | Bulk |
| Series | MPC7xx | MPC7xx | MPC7xx |
| ProductStatus | Active | Active | Active |
| CoreProcessor | PowerPC | PowerPC | PowerPC |
| NumberofCores/BusWidth | 1 Core, 32-Bit | 1 Core, 32-Bit | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 350MHz | 350MHz | 350MHz |
| Co-Processors/DSP | - | - | - |
| RAMControllers | - | - | - |
| GraphicsAcceleration | No | No | No |
| Display&InterfaceControllers | - | - | - |
| Ethernet | - | - | - |
| SATA | - | - | - |
| USB | - | - | - |
| Voltage-I/O | 2.5V, 3.3V | 2.5V, 3.3V | 2.5V, 3.3V |
| OperatingTemperature | 0°C ~ 105°C (TA) | 0°C ~ 105°C (TA) | 0°C ~ 105°C (TA) |